Jak sám název napovídá, dnes bych Vás rád a obzvláště v době dovolených upozornil, proč si hlídat svou nemovitost na katastru nemovitostí. Ve své podstatě je ukradení nemovitosti v dnešní době velmi jednoduché.

Zloděj si opatří falzifikát ověřovacího razítka pošty. Za cca za 30 minut vyrobí kupní smlouvu společně s návrhy na vklad na nemovitost, kterou chce ukrást. Tu přepíše na sebe nebo na spolupachatele, oveří jak Váš podpis tak podpis na koho se nemovitost bude převádět. Vypracuje si plnou moc, kterou si také ověří.

S dokumenty dorazí na katastr nemovitostí, kde uředník nemá šanci poznat, že kupní smlouva není pravá a zahají tak proces o povolení vkladu do katastru nemovistostí. Zároveň zloděj zajde na poštu, kde nechá přesměrovat veškerou poštu “prodávajícího” na sebe. Takže se majitel nemovitosti vlastně ani nedozví, že o nemovitost přichází.

Po 20 dnech ochranné lhůty, kdy nikdo nevznesl nesouhlas proti zahájenému řízení, zapíše katastrální úřad nového vlastníka.
Takto jednoduše se dá v dnešní době urkást nemovitost.

A jak se proti tomu bránit? Snadno, pravidelně si kontrolujte Vaši nemovitost na portále www.cuzk.cz. Katastr nemovitostí také poskytuje službu: Elektronická informovanost účastníka. Pokud budete chtít Vy či kdokoli z Vašeho okolí poradit s nemovitostí, neváhejte se na nás obrátit.